Czy wiesz że

JAK ZACHOWAĆ SIĘ W LESIE ?

Poprzez akt stworzenia człowiekowi nadano prawo do życia a także prawo panowania nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym, nad bydłem, nad ziemią i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi (K. Rodz. 1, 27-31). To człowiek miał czynić sobie ziemię poddaną… tylko zapomniał, że pod tymi wszystkimi hasłami skrywają się kluczowe wartości: SZACUNEK i MIŁOŚĆ.

Pamiętajmy o tym wchodząc choćby do lasu, bo to jak zachowujemy się w każdym miejscu daje świadectwo naszej wartości i naszej świadomości.

 1. PIES W LESIE? – TYLKO NA SMYCZY!
  Choć to dla niektórych zaskakujące, nawet mały piesek potrafi okazać się wrogiem leśnych mieszkańców. Przebywając luzem w lesie, w psach ujawnia się pierwotny instynkt łowcy i wtedy zaczyna się dramat… dla saren i dzików, które są przeganiane, dla gniazdujących na ziemi ptaków, które porzucają swoje lęgi, dla młodych zajęcy i koźląt przebywających całe dnie w ukryciu w trawie. I to jeden z delikatniejszych scenariuszy, jeśli nie występuje w nich duży pies. Dzielimy świat z innymi istotami – respektujmy ich dom!
 2. MŁODE ZWIERZĘTA NAPOTKANE SAMOTNIE –ZOSTAWIAMY NIETKNIĘTE I USUWAMY SIĘ CZYM PRĘDZEJ W CISZY.
  Widzisz młode zwierzątko samotnie? Ono przeczekuje tak cały dzień w ukryciu a matka zawsze jest w pobliżu. Usuń się wtedy z miejsca, by uniknąć sytuacji, że matka wyczuje naszą woń i mogłaby porzucić własne dziecko. A jeśli coś nas niepokoi bądź zwierzę jest ranne –wzywamy służby do tego powołane.
 3. DO LASU WCHODZIMY JAK DO ŚWIĄTYNI – Z CISZĄ NA USTACH :) 
  Las to dom, nie nasz … a ZWIERZĄT – niech stać nas na to by o tym pamiętać i przekazywać to pokoleniom młodszym. W lesie jesteśmy gościem. Głośne zachowanie budzi niepokój i sprawia, że zwierzyna jest przeganiana a nawet w nienaturalny sposób porzuca swe miejsce bytowania, co jest niekorzystnym zjawiskiem w świecie przyrody.
 4. ŚMIECI W LESIE?
  Problem śmieci nie dotyczy jedynie lasu. Jeśli umiejscowione są one gdzie indziej niż w śmietniku (dotyczy to również spalania!) to jest to smutny dowód na to, że problemem jest brak kultury tego, kto zaśmieca. Śmieci w lesie to nie tylko brzydki wizerunek nas Polaków – to śmiertelne zagrożenie dla leśnych stworzeń i przyczyna chorób a nawet śmierci w męczarniach… Pamiętajcie o tym!
 5. SAMOCHÓD ZOSTAWIAMY NA PARKINGU LEŚNYM
  Po raz kolejny pokażmy wartości wyższe niż naszą wygodę i poczucie, że w dzisiejszym świecie wszystko nam wolno… Las to oaza. A spacer to zdrowie i kolejny dowód na to, że do wyższych rzeczy zostaliśmy stworzeni J A do wypadów rajdowych ( motorami crossowymi czy quadami) starajmy się używać otwartych przestrzeni bądź terenów do tego zorganizowanych.
 6. NA GRZYBY, NA GRZYBY!
  Czy to amatorsko dla przyjemności, czy w celach zarobkowych –pamiętajmy o należnym przyrodzie SZACUNKU po raz kolejny. Las obdarowuje nas swymi wspaniałymi bogactwami, zadbajmy o to, by były one źródłem odnawialnym. Nóż do grzybów służy tylko ich oczyszczeniu, ponieważ ścinając uszkadzamy często całą grzybnię. Każdą sztukę należy delikatnie wykręcić i przykryć ściółką.
 7. POSZUKUJESZ POROŻY? Poszukuj … w ciszy
  Pamiętaj, że narażając zwierzęta na stres powodowanym nadmiernym i hałaśliwym penetrowaniem lasu w poszukiwaniu zrzutów, możesz przyczyniać się do kolejnej katastrofy ekologicznej –nienaturalnego zachowania zwierząt poprzez porzucanie przez nie swego miejsca bytowania i ostoi. A jeśli są to zwierzęta chore, bądź słabe jak to często bywa o tej porze roku możemy nosić brzemię nawet ich śmierci.
 8. PIKNIK NA ŁONIE NATURY? CZEMU NIE!
  Jak wspaniale jest wypocząć w gronie najbliższych wśród magii leśnego świata. Jak wspaniale jest robić to świadomie i dojrzale. Pamiętajmy proszę, że nadleśnictwa z myślą o nas stworzyły parkingi i miejsca wydzielone, gdzie możemy wypoczywać nie niepokojąc stworzeń, które zawsze były tu od nas pierwsze… Dajmy dobre świadectwo i krzepmy to w pokoleniach, by one nie musiały pamiętać o tych wszystkich zasadach tylko wiedziały, że tak po prostu NALEŻY SIĘ ZACHOWAĆ. Zapach ogniska to zapach strachu i niebezpieczeństwa. Zapobiegajmy pożarom i wypalaniu traw. W dzisiejszym zmienionym świecie, gdzie człowiek odcisnął bardzo duże piętno, nawet na naszej polskiej przyrodzie wypalanie traw jest dramatem dla świata położonego tuż pod naszymi stopami. Czy wiemy, że poprzez stosowane środki ochrony roślin brakuje owadów, którymi żywi się wiele gatunków ptaków, że w trawach ukryte są młode zające, koźlęta, których jedyną misją jest nie ruszyć się z miejsca? Czy wiadome nam jest, że ginie świat podziemny, który daje życie wyższym warstwom?

Tych kilka prostych rad to APEL do nas wszystkich. W pogoni codzienności każdy z nas pragnie harmonii i spokoju. Nawet największy pracoholik czasami musi zwolnić tempo życia, zadbać o równowagę z otaczającym światem. Nie na darmo istnieje powiedzenie A może by tak zostawić wszystko i pojechać w Bieszczady? Coraz więcej osób potrzebuje wytchnienia, wyprowadza się poza miasto, kupuje dom lub działkę z dala od zgiełku miasta, po to, aby stale tak zwanie ładować akumulatory życiowe. I gdzie uciekamy wtedy?

Wyjeżdżamy daleko od miasta, problemów i obowiązków. Przemierzamy góry, odkrywamy nowe szlaki i drogi, słuchamy lasu, delektujemy się szumem fal, podziwiamy zachody słońca na całym świecie. Każdy tego potrzebuje! Jedni częściej, inni nie tak często, ale każdy! Jeśli nie zmienimy naszych zachowań – niebawem nie będziemy mieli GDZIE odpoczywać, las będzie tonął od śmieci, niektóre gatunki zwierząt czy też roślin – poprzez np. środki ochrony roślin, jazdy quadami czy motorami typu cross po lesie – wyginą.

ŚWIADOMOŚĆ to najważniejsze słowo! Które będzie często przejawiało się na leśnym portalu.. Będziemy się dzielić wiedzą z Wami, po to, aby każdy z nas stał się bardziej świadomy, a świat dzięki temu lepszy. Wystarczy zrobić pierwszy krok i … zacząć od siebie. Przyłączysz się? :)